piątek, 12 lutego 2010

Świętokrzyskie - nowa "Mekka" dla paleontologów z całego świata?

Jest szansa, że nowe odkrycie w Górach Świętokrzyskich zmusi wręcz wydawców do zmiany podręczników paleontologii :-) Dlaczego? Zapewne wiele z was już słyszało o przełomowym odkryciu polskich i szwedzkich archeologów w kamieniołomie Zachełmie koło Kielc. Otóż wyniki ich badań wskazują, że człowiek i wszystkie zwierzęta mają wspólnego przodka! Po drugie jeśli to mało was zadziwiło to co powiecie na fakt, iż zwierzęta czworonogie wyszły na ląd przynajmniej 18 milionów lat wcześniej!?

Tetrapod
Owym przodkiem okazał się czworonóg, liczący ok. 2,5 m długości, sprawnie poruszający się po lądzie jak i w środowisku wodnym. Zwierzę o cechach pośrednich między rybą, a płazem, z czterema kończynami i rybią łuską na powierzchni ciała - czyli Tetrapod.

Świat dowiaduję się o świętokrzyskim kamieniołomie
"Na łamach „Nature” (dla niezorientowanych: to krótko mówiąc jest to bardzo prestiżowe wydawnictwo) ukazał się artykuł autorstwa Piotra Szreka, Grzegorza Niedźwiedzkiego, Katarzyny i Marka Narkiewicz oraz szwedzkiego badacza najstarszych czworonogów Per Erika Ahlberga, pod tytułem „Tetrapod trackways from the Elary Middle Devonian of Poland”, opowiadający o ich niezwykłym odkryciu. O randze publikacji świadczyć może taki „drobny” szczegół, jak decyzja redakcji o umieszczeniu na okładce pisma zdjęcia śladów świętokrzyskich czworonogów. Odkrycie to jest niewątpliwie wydarzeniem bez precedensu w historii polskich nauk przyrodniczych."

Dla zainteresowanych tematem odkrycia polecam filmiki:
-zawierający wypowiedzi samych odkrywców tetrapodia w wersji polskojęzycznej, doskonale przybliża fenomen odkrycia:
http://www.youtube.com/watch?v=3Nw2JIahdvA&feature=related

-zrealizowany przez "Nature" :
http://www.youtube.com/watch?v=YgGwBm4HI8Q

Tetrapod jak się dowiedziałam z najnowszych informacji będzie wizytówką Świętokrzyskiego Szlaku Archeologiczno-Geologicznego. A szlak to pomysł który warto promować bo woj. świętokrzyskie ma się czy chwalić biorąc pod uwagę ową tematykę. Połączy on między innymi takie atrakcje turystyczne jak "JuraPark Bałtów" i okoliczne skamieniałości w Bałtowie, Kielce wraz z rezerwatami Wietrznia, Kadzielnia, Ślichowice a także Chęciny. A także Rezerwat Archeologiczno-Przyrodniczy Krzemionki położony w bliskim sąsiedztwie Bałtowa - on także odważę się powiedzieć jest atrakcją turystyczną na skalę światową. Bowiem to tu można zwiedzić neolityczne kopalnie krzemienia pasiastego. Ale ten rezerwat to temat na osobny artykuł...

Zatem niewątpliwie Świętokrzyskie ma spore szanse na zyskanie miana nowej "Mekki" dla paleontologów z całego świata, a chociażby tych z Polski... Nie zapominajmy, że z tym wiąże się rozwój turystyki moich rodzinnych regionów ;-)

Moja własna fascynacja
Nie kryje, że będąc jeszcze małą dziewczynką byłam zafascynowana światem skamieniałości, geologii i archeologii. Taki misz-masz zainteresowań sprawiał, że potrafiłam godzinami przegrzebywać stosy kamieni w pobliskich kamieniołomach z nadzieją na znalezienie skamieniałego łodzika. Została mi nawet pamiątka z jedego z takich wypadów - mała blizna na dłoni po niefortunnym upadku z masą kamieni w torebce... Z wypiekami na twarzy słuchałam opowieści o geologicznych ciekawostkach z mojej okolicy. Pamiętam jakby to było wczoraj dzień gdy pozwolono mi zobaczyć w okolicach miejscowości Doły Biskupie hangary wypełnione w przybliżeniu 5000 okazami paleontologicznymi i geologicznymi. Dotykając na przykład tropów rynchozaurów, prokolofonów i wszelkich archozaurów (dosłownie całe powierzchnie ogromnych bloków skalnych pokryte w całości odciskami ich "łap" jakby dopiero co przeszło ich co najamniej tysiące po błotnistym podłożu) odnosiłam wrażenie, iż przeniosłam się w czasie. Nie mogłam uwierzyć, że takie okazy paleontologiczne leżały przez miliony lat tak niedaleko mojej rodzinnej miejscowości. Ja obejrzałam je zanim pokazano je na forum publicznym ale teraz zostały przeniesione do Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach zatem polecam jego odwiedzenie.
Choć dziś nie jest to już moją wielką pasją to każde znalezisko - takie jak Tertrapod czy mniej doniosłe - cieszą się moim zainteresowaniem niezmiernie ;-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz